למושג הפומפוזי הזה נחשפתי לראשונה בהרצאה מרתקת של חברת Green Wall בה הייתי נוכחת. את ההרצאה פתח המרצה, גיא בר נס, בהצגת שתי תמונות. האחת של עיר סואנת מלאת מגדלים ומכוניות ומיד אחריה תמונה של יער ירוק ושאל אותנו:

איפה היינו רוצים להיות עכשיו ?

כמובן שהתשובה לשאלה הייתה ברורה לנו כמו גם לגיא. הבחירה בטבע, הסביר גיא, מקורה אבולוציונית וביולוגית ובעצם מאותו רגע החל להסביר לנו על המושג עיצוב ביופילי. אוזניי הזדקפו לשמוע את אשר בפיו – אין ספק שהצליח לעורר בי עניין ואני מקווה שאצליח להעביר לכם כאן את ההתלהבות שאחזה בי.

כל הנושא זרק אותי מיד לדילמות ורחשים שנמצאים אצלי תדיר לגבי המעבר שלי מהעיר (הוד השרון) לכפר (גבעות בר) עליו סיפרתי בפוסט  דרום ירוק.

ביופיליה

bio  טבע  –  Philia  אהבה (יוונית)

נעצור לרגע לסקור (ממש בקצרה – מבטיחה)  את הרקע המדעי והמחקרי של התפיסה הביופילית. את המושג ביופיליה תבע פסיכולוג בשם אדוארד ויליאם. הוא שייך לתחום נרחב שנקרא 'פסיכולוגיה אבולוציונית. אדוארד שיער (ואף הוכיח במחקריו), כי לבני אדם משיכה והאהבה מולדת לכלל המערכת האקולוגית סביבו.

הביופיליה גורסת כי האהבה הטבעית שלנו לחיים מסייעת לקיים חיים.

התיאוריות בתחום  מעניינות ומסבירות המון תופעות כמו מדוע בני אדם נמשכים ואוהבים תינוקות? מדוע בריא לילדים לגדול עם בעלי חיים?  מדוע יש לאנשים רצון ולעתים אף צורך לגדל בעל חיים ולטפל בו?

אבל אם נניח לרגע למדע (כי הבטחתי קצר …)  ונתמקד בעולם העיצוב – התאוריה הביופילית טוענת כי בעידן שלנו, בו קיים תהליך אורבניזציה וניתוק מהעולם הטבעי מתקיימת נטייה טבעית של בני האדם לתת לטבע יותר מקום בחיינו בדרך שמפצה על הריחוק מהחיים בטבע .

ולמה אנחנו עושים את זה? אדוארד (זוכרים אותו ?), אז הוא טוען שלקרבה לטבע תרומה משמעותית ובריאותית ל-well-being שלנו. וכן מאפשרת יצירת סביבה בריאה ומעודדת יצירתיות בה אנשים משגשגים.

על ההשפעה של מה שקורה סביבנו בקביעת טרנדים כתבתי בפוסט מי רוצה לקבוע מה יהיה הטרנד הבא?  וממליצה מאוד לקרוא אותו משום שאותה תופעה בדיוק מתרחשת כאן.

 

 תמונה מתוך המגזין  designrulz

למעשה, מדהים לראות איך אחד הטרנדים החמים ל 2017 – כפי שפורטו בפוסט הטרנדים החמים לשנת 2017 הוא הכנסת ירוק לתוך הבית. בירוק אין הכוונה רק לצבע הירוק ( עליו הכריזה פנטון – חברת הצבעים הבינלאומית) אלא גם וכמובן לצמחיה .

העיצוב הביופילי באופן כללי  נשען על שלושה עקרונות שבאים לידי ביטוי בטרנדים מאוד בולטים בשנים האחרונות :
1טבע בתוך החלל -הכנסת אלמנטים טבעיים לחלל כמו: צמחים,מים ובעלי חיים ובתחום האדריכלי גינות פטיו וחלונות לנופים פתוחים.

2. השראה מהטבע – חומרים, צבעים,טקסטורות וצורות גאומטריות המזכירות לנו את הטבע-שימוש באבן ( כמו למשל משטחי עבודה למטבח שמדמים שיש טבעי ועוד-שימוש בעץ ( כמו למשל משטחי עץ מפורקים , משטחי בוצ'ר ועוד )-צבעים מהטבע לפלטות הצבעים ( צבעי אבן, ירוקים, צבעי אדמה, טרקוטה ועוד )

3. חיקוי הטבע לחללי פנים כמו למשל יצירת חוף ים או פרדס, כפי שמיושם במשרדי גוגל ישראל. (שאגב מעסיקים בכל פרויקט יועץ ביופילי).

בתמונה : משרדי גוגל תל אביב עיצוב ותכנון: חברת "סתר אדריכלים" בשיתוף עם סטודיו "ירון טל", צילום: איתי סיקולסקי

וקצת על קירות ירוקים… 

קצת פרסומת – חברת GREEN WALL כשמה כן היא מקימה קירות ירוקים בשיטה מיוחדת אותה פיתחה  (שמתאימה לאקלים הישראלי ).

ו… מה זה קיר ירוק ?

קיר ירוק הוא קיר עליו מותקנת קונסטרוקציה עם תאי שתילה המתאימים לגידול צמחיה. הקיר מורכב ממערכת השקיה ומכיל מצע שתילה המאפשר למעשה לצמחים לגדול בה בלי לשים לב בכלל – שהם גדלים בצורה אנכית. (שמות נוספים לקירות הירוקים : גינה ורטיקלית, גינה אנכית או living wall ).

את הקירות הירוקים ניתן להתקין בתוך או מחוץ למבנה ויש לה יתרונות רבים .

  • צמחיה באופן כללי מייצרת חמצן וסופחת חלקיקים וצורות נוספות של זיהום אוויר.
  • יצירת בידוד תרמי בקיץ ובכך שמירה על
  • בידוד אקוסטי והפחתת כמות הרעש בסביבתם.
  • מהווה בית גידול טבעי מרהיב ביופיו והופך את העולם לירוק וטבעי יותר.

שמעתי לא פעם חששות רבים להכניס קיר ירוק לבית ( חוץ או פנים ) מכל מיני סיבות – ואם אסכם את כולן הן נובעות מחוסר היכרות של המערכת ופחד מפני תקלות. אני בהחלט חושבת שעם הזמן ירד החשש ונראה יותר ויותר קירות כאלה סביבנו. בינתיים אתם מוזמנים ליצור קשר עם חברת  Green Wall על מנת להתרשם ולתת להם להרגיע אתכם. אותי הם הצליחו להרגיע.

בתמונה : השדה הורטיקלי הגדול בעולם באקספו מילאנו 2015 חברת GREEN WALL

לסיכום -אני מזמינה אתכם להכניס ירוק לבית ולא חייב קיר ירוק, אפשר גם להכניס עציצים, עצים, וחומרים טבעיים שיגרמו לכם לרגע אחד להרגיש כמו באמצע הטבע. אני כבר עשיתי את זה באופן ממש אינטואיטיבי. (הנה תציצו בתמונה למטה).